Oldřich Dvořák
Datum narození: 13.11.1923
Datum úmrtí: 09.07.1942
Oldřich Dvořák se narodil 13. listopadu 1923 v Trenčíně. Jeho otec Jan pracoval jako strojvedoucí Československých státních drah a matka Karla byla v domácnosti. Oldřich měl tři starší sourozence, bratry Karla a Jana a sestru Štěpánku. Vychodil pět tříd obecné školy v roce 1937 začal studovat v Žilině reálné gymnázium. Po vzniku samostatného Slovenského státu se musela rodina vystěhovat do Brna, kde Oldřich pokračoval ve studiu na gymnáziu. To však nedokončil a 24. ledna se bez rozloučení vydal na cestu přes Slovensko, Maďarsko, Bělehrad a Bejrút do Francie. Zde se přihlásil k vznikající československé armádě.
4. dubna 1940 byl po prodělaném odvodu zařazen jako vojín k telegrafní rotě. Absolvoval základní telegrafní kurz na výcvikové základně v Montpellier. Bojů na frontě se nezúčastnil a 7. července 1940 připlul lodí "Mohamed el Kabir" do Anglie.
V Anglii byl 10. července 1940 byl přidělen ke spojovací rotě 2. pěšího pluku. Po Novém roce byl přeložen k velitelské rotě 2. pěšího praporu. Nedlouho poté byl vybrán do výcviku pro zvláštní úkoly. 15. srpna 1941 byl vyslán do základního sabotážního kurzu na STS 26 v Camus Darrah, Traigh House, ve Skotsku, který absolvoval 13. září 1941. Následoval parašutistický výcvik na STS 51 v Ringway u Manchesteru od 14. do 20. září 1941, který ukončil čtyřmi seskoky. 21. února 1942 byl zařazen do telegrafního kurzu na STS 52 v Thames Park, který absolvoval 18. dubna. Poté byl přidělen na československou radiovou ústřednu, kde se připravoval na samostatnou operaci , především cvičením se všemi dostupnými typy radiostanic.
Do akce byl vyslán pod falešnou identitou i občanskou legitimací na jméno Oldřich Dražil. Vyzbrojen byl pistolí FN s osmnácti náboji a druhou pistolí Colt se šestnácti náboji. Obdržel obnos 5015 říšských marek a 150 korun českých.
27. dubna 1942 odletěl do akce spolu se skupinami BIOSCOP a BIVOUAC. Před druhou hodinou ranní 28.4.1942 byl vysazen v prostoru Požárů u Křivoklátu. Padák i výstroj ukryl do blízkého lesa, bohužel kufřík s vysílačkou z neznámého důvodu zakopal do ornice, kde byla o den později nalezena místními zemědělci. U sebe si ponechal pouze rádiové součástky a zásoby jedu. Odcestoval do Pardubic, kde se setkal s kapitánem Alfrédem Bartošem, velitelem operační skupiny SILVER A. Ten jej přidělil ke skupině radistů odbojové skupiny ÚVOD. Neúspěšně se se svým strýcem Balíkem pokusil vyzvednout vysílačku na Požárech, zde byl však varován prozrazené místo úkrytu vysílačky hlídajícím vlasteneckým četníkem a díky tomu se mohli nikým jiným nepozorovaně vzdálit. Poté operoval na Berounsku a Plzeňsku. Po Heydrichiádě se rozhodl pro odchod na Slovensko. Ten se mu úspěšně podařil. V obci Radošovce se pokusil předat vzkaz u místního notáře Jána Prokopa, který měl syna v československých jednotek v Anglii. Ten jej však udal četnictvu. Při následném pátrání a honu byl Oldřich Dvořák zezadu zastřelen místním polním hlídačem, když hledal úkryt ve dvoře Kobylany. Jeho tělo bylo pitváno, následně pohřbeno v Radošovcích, kde bylo v březnu 1948 exhumováno a poté s vojenskými poctami pohřbeno na místním hřbitově v Brně.
Oldřich Dvořák hovořil částečně anglicky, německy a francouzsky. Byl výborným sokolským cvičitelem, rád lyžoval a plaval. Veliteli byl hodnocen jako bystrý, obratný, ochotný a svědomitý. Byl také považován za velmi dobrého radiotelegrafistu, který dokáže navázat spojení za jakékoliv situace.
10. listopadu 1945 vyznamenán Československým válečným křížem 1939 in memoriam.
1. prosince 1945 povýšen na poručíka pěchoty in memoriam.
17. července 1948 povýšen na nadporučíka pěchoty in memoriam.