František Pospíšil
Datum narození: 23.11.1919
Datum úmrtí: 28.10.1944
František Pospíšil se narodil 23. listopadu v Řešicích. V devíti letech se i s matkou Marií přestěhoval do nedaleké Miroslavi, kde se jeho maminka provdala za příslušníka finanční stráže Františka Hirsche. František Pospíšil chodil do obecné školy v Řešicích a dokončil jí v Miroslavi. Zde také vychodil čtyři třídy měšťanské školy. Vyučil se obuvníkem v Baťových závodech ve Zlíně a poté zde chvíli pracoval. Ze zdravotních důvodů však brzy odešel a pracoval v zemědělství.
1. října 1937 nastoupil základní vojenskou službu u 24. pěšího pluku ve Znojmě. Přihlásil se na poddůstojnickou školu a 1. dubna 1938 byl povýšen na svobodníka. Na podzim pak na desátníka. 1. dubna 1939 byl z armády propuštěn na trvalou dovolenou. Vrátil se nejprve do Miroslavi, protože ale ta zůstala na území bývalých Sudet a byla tak připojena k Říši, odešel do rodných Řešic. 26. září 1939 pak společně se svým bratrancem Adolfem Opálkou, členem pozdější výsadkové operace OUT DISTANCE, překročil hranice do Polska a přes konzulát v Krakově se dostal do tábora v Malých Bronowicích.
29. července 1939 odplul lodí "Chrobry" do Francie, kde vstoupil do Cizinecké legie a sloužil u 1. pluku v Sidi bel Abbes. Po vypuknutí války byl závazek ke službě v cizinecké legii zrušen a František Pospíšil byl 17. října 1939 prezentován u vznikající zahraniční Československé armády v jihofrancouzském táboře Agde, kde byl zařazen k 3. rotě 1. pěšího pluku. Na Nový rok 1940 byl povýšen na četaře. Zúčastnil se bojů na frontě a po porážce Francie odplul lodí "Rod el Farag" do Anglie.
Den po připlutí, 14. července 1940, byl zařazen k 1. rotě 1. pěšího praporu. K výročí vzniku republiky byl vyznamenán Československým válečným křížem 1939 a povýšen na rotného. V roce 1941 se dobrovolně přihlásil k plnění speciálních operací. 15. srpna 1941 odeslán do základního kurzu na STS 26 v Camus Darrah, Traigh House, ve Skotsku, který dokončil 13. září 1941. Poté byl odeslán na parašutistický výcvik na STS 51 v Ringway u Manchesteru od 14. do 20. září 1941, který absolvoval čtyřmi seskoky. Poté prošel kurzem průmyslové sabotáže na STS 17 v Harfieldu u Hertfordu, který ukončil 7. listopadu 1941. O den později, 8. listopadu, byl přidělen k doškolovacímu výcviku na československou výcvikovou stanici STS 2 v Bellasis u Dorkingu. Byl jmenován velitelem skupiny BIVOUAC. Do akce obdržel falešný průkaz na svoje jméno, ve kterém byly změněny pouze datum a místo narození. Vyzbrojen byl pistolí FN s osmnácti náboji a pistolí Colt s šestnácti náboji. Pro finanční zajištění operace obdržel 8290 říšských marek a 350 korun českých.
27. dubna 1942 byl vyslán do akce a v brzkých ranních hodinách dne následujícího seskočil spolu s Jindřichem Čoupkem, Liborem Zapletalem a členy výsadků BIOSCOP a STEEL poblíž dvora Požáry u Křivoklátu. Celá jeho skupina ukryla operační materiál a přesunula se do Brna, k příbuzným Jindřicha Čoupka. 2. května unikl Pospíšil zatčení, byť byl postřelen. Skrýval se na Táborsku pod novou identitou. Pokusil se o přechod do Švýcarska, s neúspěchem se však vrátil. V únoru 1943 se setkal s Karlem Čurdou, který v té době již pracoval pro gestapo. Byl vylákán do Prahy a zde 12. února 1943 zatčen gestapem v pasáži Luxor.
Byl vězněn v Petschkově paláci. Rezolutně odmítl spolupráci, byl převezen na Pankrác a poté do Terezína, kde byl bez soudu 28. října 1944 popraven.
1. prosince 1945 byl povýšen na podporučíka pěchoty v záloze in memoriam.
17. července 1948 byl povýšen na nadporučíka pěchoty v záloze in memoriam.
František Pospíšil byl veliteli hodnocen jako voják energický, příliš iniciativní, mající dobrý vliv na mužstvo, spolehlivý. V sabotážním výcviku byl uváděn jako velmi silný muž, vtipný a průbojný, jako velitel by však mohl zklamat pro snadno vyvolatelné vzrušení.