Pražská čára - Vnější opevnění Prahy z let 1936 - 38

Mapa Seznam linií Šipka

Pražská čáraPražská čára
Linie opevnění na trase Mělník, Nová Ves, Velvary, Slaný, Smečno, Kladno, Nižbor, Beroun, Zadní Třebaň, Mníšek pod Brdy a Slapy
Stavebních useků: 17
Objektů: 855
Fotografií: 9267
GPS: 852

Liběchovská příčkaLiběchovská příčka
Opevněná linie na trase Mělník, Liběchov, Tupadly, Dubá, Jestřebí, Mimoň, Stráž pod Ralskem, Žibřidice.
Stavebních useků: 9
Objektů: 562
Fotografií: 7469
GPS: 363

Lužické horyLužické hory
Opevnění na trase Srbská Kamenice, Všemily, Studený, Křížový Buk, Jedlová, Nová Huť, Mařenice, Petrovice, Horní sedlo, Jitravské sedlo.
Stavebních useků: 7
Objektů: 445
Fotografií: 12020
GPS: 400

Jizerské horyJizerské hory
Linie opevnění na trase Kořenov, Polubný, Jizerka, Smědava, Jizerskohorské Bučiny, Bedřichovka, Andělská hora a kóta 790 Vápenný
Stavebních useků: 8
Objektů: 581
Fotografií: 9918
GPS: 409

KrkonošeKrkonoše
Linie opevnění na trase Rýchory, Dolní Lysečiny, Obří Důl, Luční Hora, Špindlerův Mlýn, Kotel, Dvoračky a Čertův Vrch
Stavebních useků: 8
Objektů: 481
Fotografií: 3862
GPS: 144

TrutnovskoTrutnovsko
Linie opevnění na trase Hronov, Police nad Metují, Adršpach, Chvaleč, Zlatá Olešnice, Žacléř a Dolní Lysečiny
Stavebních useků: 9
Objektů: 446
Fotografií: 9000
GPS: 434

NáchodskoNáchodsko
Linie lehkého opevnění na trase Komáří vrch, Deštné, Sedloňov, Skutina, Dobrošov, Běloves, Náchod, Hronov.
Stavebních useků: 12
Objektů: 568
Fotografií: 10160
GPS: 414

Orlické horyOrlické hory
Linie lehkého opevnění na trase Komáří Vrch, Rokytnice, České Petrovice, Mladkov, Červená Voda, Králíky, Dolní Morava.
Stavebních useků: 10
Objektů: 425
Fotografií: 5816
GPS: 341

PodkrušnohoříPodkrušnohoří
Opevněná linie na trase Hřensko, Děčín, Ústí nad Labem, Řehlovice, Rtyně nad Bílinou, Bílina, Most, Jirkov, Chomutov, Kadaň.
Stavebních useků: 12
Objektů: 443
Fotografií: 2092
GPS: 257

Ohře - BlšankaOhře - Blšanka
Linie opevnění na trase Roudnice nad Labem, Libochovice, Louny, Postoloprty, Trnovany, Měcholupy, Blšany, Kryty a Ležky.
Stavebních useků: 10
Objektů: 634
Fotografií: 34
GPS: 583

Plzeňská čáraPlzeňská čára
Opevněná linie na trase Lubenec, Rabštejn nad Střelou, Manětín, Ostrov u Bezdružic, Stříbro, Kladruby, Holýšov, Klatovy
Stavebních useků: 26
Objektů: 1092
Fotografií: 0
GPS: 814

ŠumavaŠumava
Linie opevnění na trase Klatovy, Velhartice, Hartmanice, Kašperské Hory, Vimperk, Kubova Huť, Lenora, Volary a Prachatice
Stavebních useků: 11
Objektů: 573
Fotografií: 424
GPS: 368

Jižní ČechyJižní Čechy
Opevněná linie na trase Zlatá Koruna, Borovany, Chlum u Třeboně, Třeboň, Nová Bystřice a Staré město pod Landštejnem.
Stavebních useků: 18
Objektů: 966
Fotografií: 475
GPS: 650

Vltavská linieVltavská linie
Linie lehkého opevnění na trase Slapy, Kamýk nad Vltavou, Orlík, Zvíkov, Podolsko, Týn nad Vltavou, Purkarec, Poněšice, Lomnice nad Lužnicí a Stará Hlína
Stavebních useků: 11
Objektů: 582
Fotografií: 6
GPS: 489

Jižní MoravaJižní Morava
Opevněná linie na trase Slavonice, Písečné, Vranov nad Dyjí, Hnanice, Chvalovice, Hevlín, Mikulov a Břeclav
Stavebních useků: 23
Objektů: 1471
Fotografií: 0
GPS: 1065

JeseníkyJeseníky
Opevněná linie na trase Nové Heřminovy, Skrbovice, Vrbno pod Pradědem, Hrubý Jeseník a Staré Město pod Sněžníkem.
Stavebních useků: 12
Objektů: 519
Fotografií: 959
GPS: 342

OpavskoOpavsko
Linie opevnění na trase Háj ve Slezsku, Opava, Nové Heřminovy, Široká Niva, Karlovice a Vrbno pod Pradědem
Stavebních useků: 14
Objektů: 486
Fotografií: 0
GPS: 473

OstravskoOstravsko
Linie opevnění na trase Třinec, Těšín, Karviná, Bohumín a Darkovice
Stavebních useků: 7
Objektů: 254
Fotografií: 0
GPS: 243

Nick: Heslo: Registrace Zapomenuté heslo
Hlavní menu:
Novinky Album fotografií Muzea VOP Technické údaje Překážky Diskuzní fórum Ke stažení Literatura Návštěvní kniha Ilustrační fotografie Dobové letecké snímky Vyhledávání objektů Odkazy Historie webu Kontakt
Přístupy:

Celkově přístupů: 371489

Přístupů dnes: 40

Max.za den: 678

a to: 19.5.2020

Online: 8

Odběr novinek:

Email:

O odběru novinek

Anketa:

Jaké muzeum se Vám nejvíce líbí?

SazenáGraf 337
MlýnekGraf 129
DoksyGraf 114
BratroniceGraf 143
BerounGraf 125
KarlštejnGraf 123

Hlasů: 972

Více anket

Rubriky:
Diskuzní forum:

25.12.2017 | Jan Vála

Po dlouhých 26-ti letech velmi úspěšného provozu muzea ...

[více]

16.8.2016 | Jan Vála

Spuštěn návštěvní systém objektů pro registrované uživa ...

[více]

29.5.2016 | Michal Medelský

I já připojuji svůj podpis pod pochvalu muzea

[více]

Odkazy:

Trampská osada Minessota

Ropiky.net

Opevneni.cz

Bunky.cz


Propagace:

Pražská čára


Stavební úsek IXa - Kladno jih

Seznam objektů úseku


Rekonstrukce objektu pod tratí v Nižboru

První ze dvou stavebních úseků, čítající 38 pevnůstek starého typu, byl v roce 1936 vybudován na linii mezi Berounkou, Kladnem, Smečnem a městem Slaný.

První opevňovací plány nově vzniklého Ředitelství opevňovacích prací spočívaly ve výstavbě opěrných linií kolem hranic republiky spolu s vnitrozemskými záchytnými příčkami, které měly vypomoci se zformováním obrany po prolomení pohraničních postavení. Než bude vybudováno opevnění těžké, na jehož výstavbu přicházely peníze jen postupně a pro velký rozsah prací v krátkém termínu nebyly kapacity lidské ani materiální. Obrana větší části republiky byla proto svěřena pod ochranu menších kulometných pevnůstek. Ty bývaly stavěny v nesouvislých liniích v rámci stavebních úseků, spadajících pod příslušné stavební sbory. Pražský sbor měl pod kontrolou výstavbu jednadvaceti stavebních úseků a jednoho zkušebního. Dva stavební úseky připadly na Pražskou čáru, v širokém oblouku od Vltavy u Veltrus přes Velvary, Slaný a Kladno k Berounce, kde obranná linie končila. V roce 1936 byly pevnůstky, které dostaly označení vz.36 na Pražské čáře, vybetonovány. V roce následujícím měly pevnůstky přehradit směr ku Praze od jihozápadu prodloužením linie k Berounu a Slapům, kde se pásmo pevnůstek mělo opřít o hluboké koryto řeky Vltavy. Zavedením nového typu pevnůstek tyto plány padly a proto na Pražské čáře zůstalo vybetonováno 77 pevnůstek typu 36.

Pod stavební úsek IXa Kladno - jih připadlo 38 objektů. První pevnůstka stála pod železniční tratí západně od Nižboru a všemi svými třemi střílnami měla čelní palbou eliminovat důležitý silniční uzel a přístupové cesty ve svahu na pravém toku Berounky. Protitankovou obranu prostoru měly podpořit destrukce silničního mostu v Nižboru a na železniční trati západně od pevnůstky. Po objektu se do dnešních dní nedochovaly žádné pozůstatky.

V lesním masivu Vůznice byla ponechána 5 kilometrů široká mezera, neboť zde terén neumožňoval vedení dalekých čelních paleb, pro které byly pevnůstky koncipovány. Zmíněný prostor měly bránit pěší polní jednotky, neboť zde pro tankové přesuny nebyl vhodný terén. Obrana se měla opírat o hluboké údolí potoka Vůznice.

Druhá pevnůstka měla stát v blízkosti křižovatky turistických cest severně od hrádku Jenčov a východně Skalky. Dodatečně zadaný objekt byl nakonec uznán nepotřebným a jeho výstavba byla zrušena.

Další, tentokrát vybetonovaná pevnůstka, stála v prudkém svahu jižně od obce Běleč s výstřelem k severu. Pro tento objekt musela stavební firma ve skalním podloží vylámat plošinu. Dochoval se ve stavu po prvním odstřelu, se stěnami vyvalenými do stran.

Odtud již pokračovala linie vybetonovaných pevnůstek jižně od Bělče na Bratronice. Přes velmi vysoký stupeň zaměřenosti stanovišť zahlazených objektů máme v okolí Bělče jisté mezery, neboť o dvou objektech nemáme přesné, ale pouze odhadované umístění. Bohužel ani staré letecké snímky tajemství umístění pevnůstek č.3 a 5a dosud nevydaly.

Po ostatních bunkrech zůstaly stopy výraznější, nebo alespoň dobře nalezitelné na historických leteckých snímcích. Nad Bratronicemi pak začíná série dobře viditelných pozůstatků. Linie odtud vedla na Dolní Bezděkov a nad údolím Loděnice pak směřovala k Družci. Velmi vhodně od Dolního Bezděkova doplňovala pevnostní pásmo z následujícího roku, které probíhalo v předpolí "šestatřicítkám" a ty tak mohly pod dobrou ochranou toto pásmo postřelovat a rušit přípravy nepřítele k útoku na linii.

Nad Družcem stály tři objekty v linii směřující na sever, překročením staré Karlovarské silnice pak víceméně souvislá linie skončila. Poslední objekt stál ve svahu vlevo od zmíněné důležité komunikace. Odtud pak linie jakoby poskočila o 1600 metrů do předpolí a další pevnůstka pak třemi svými střílnami pokrývala údolí Loděnice, klesající k rybníku Nohavice. Další pevnůstky pak stály severozápadním směrem a přístup ke Kladnu chránily na linii Doksy - Kamenné Žehrovice - Srby - Kačice.

Donedávna špatně dohledatelné pozůstatky po objektu č.14 se staly jedněmi z nejlépe dochovaných v úseku. Postarala se o to parta místních nadšenců, která odkryla kompletní základovou desku včetně částí všech stěn. Výrazné pozůstatky se dochovaly po dvou objektech nad obcí Srby a poté zase dobře čitelná "stopa" opět na dva kilometry mizí. Jedna pevnůstka stála na okraji svahu nad Kačicemi a dvě na polích poblíž začátku Smečenské rokle.

Hezké zbytky se dochovaly po objektu č. 20 na poli v trojúhelníku silnic Kladno - Smečno - Kačice.

Linie pevnůstek uhnula před Smečnem na severovýchod a zamířila k Přelíci, před kterou ovšem uhnula ještě více na východ, kde před Slaným poslední pevnůstka palebně navazovala na první objekt sousedního Kladenského severního úseku.

Všechny objekty byly za okupace zničeny. Od léta 1939 pak ze zničených pevnůstek najaté firmy vytěžily ocelové prvky a beton rozvezly do okolí. Velká část pevnůstek tak zmizela téměř beze stopy. O další zahlazování se pak postarala rostoucí novodobá zástavba, těžba kamene i výstavba dálnice. V lesním porostu pak lze často nalézt pro oko zkušeného lovce opevnění charakteristické zbytky. Nejisté umístění pak zůstává u čtyřech pevnůstek.
Pozůstatky po objektu č.20
Vložil: Jan Vála 4.10.2016  |  Popis stavebního úseku  |  Přečteno: 812x Facebook EmailTisk
© 2003 - 2021 Jan Vála - lahvic@seznam.cz